Eticki kodeks

Etički kodeks udruge

Polazeći od jednakog prava svih ljudi na sudjelovanje u svim oblicima društvenog života, svjesni neravnopravnog položaja djece i osoba s teškoćama i njihovih obitelji, istinski vjerujući u mogućnost mijenjanja sebe samih, a time i svijeta u kojem žive,članovi udruge SPIK spremni su i obvezuju se na :

AKTIVNOSTI

Aktivno doprinositi djelatnosti Udruge,a posebno biti aktivni  u davanju inicijative za poboljšanje života djece s teškoćama ii njihovih obitelji.

TOLERANCIJU

Sudjelovati u raspravama o problemima i načinima njihovog rješavanja pri čemu će pokazati spremnost da saslušaju druge i posebnu spremnost da sa uvažavanjem saslušaju tuđe argumente kada se oni ne slažu sa njihovim mišljenjem i opće težiti što većoj tolerantnosti u odnosima s drugim članovima Udruge i Udruge kao i sa svim drugim osobama,prvi dajući primjer za takvo ponašanje te senzibilizirati javnost za potrebe djece i osoba s teškoćama čime će se razviti tolerancija za iste.

SPREMNOST ZA TIMSKI RAD I SURADNJU

Pridržavati se dogovora o načinu  provođenja određenih akcija, pri čemu se neće  samostalno istupati u službenim kontaktima i javno pozivajući se na Udrugu  bez dozvole osoba ovlaštenih za zastupanje Udruge.

POŠTIVANJE DRUGIH

Poštovati privatnost svakog člana Udruge na način da će čuvati povjerljivost osobnih podataka svih članova Udruge.

RAZMJENU INFORMACIJA

Posebno se truditi  da sve informacije i spoznaje  o različitim tehnikama pomoći djeci s teškoćama  do kojih su došli prenesu drugim roditeljima, a također i informacije i o pravima koja su ostvarili iz područja zdravstvene, socijalne, mirovinske i druge zaštite ili skrbi.

ALTRUIZAM I OSTVARIVANJE IDEALA U PRAKSI

Zalagati se u svakoj prilici za pravo integracije svake pa tako i osobe s višestrukim oštećenjima teškog stupnja u prirodnu sredinu, kao i za slobodu izbora same osobe ili roditelja, te ukazivati na pravo, potrebu i opravdanost integracije djece i osoba s teškoćama i nastojati što više ljudi uključiti u osobni kontakt s njima.

Prihvaćajući navedeno obveze kao minimum pravila koji se svaki član Udruge dužan pridržavati, članovi se obvezuju da svoju aktivnost, toleranciju, nesebičnost, strpljivost, spremnost za timski rad, dogovaranje, poštivanje drugih, a posebno toplinu i ljubav koju osjećaju za svoju djecu i svoju obitelj prenesu van udruge i na svaku životnu situaciju u kojoj će se naći.

U slučaju nepoštivanje etičkog kodeksa, član može biti opomentu, a za teže povrede i isključen iz udruge o čemu odlučuje upravni odbor.