Neurofeedback

Neurofeedback je

postupan proces učenja koji iskorištava sposobnost mozga da se samostalno regulira i traži ravnotežu. Omogućuje mozgu da poboljša učinkovitost svojih funkcija, i time pridonosi održavanju zdravog tijela. Treniranjem mozga, jačamo operacione obrasce, čineći reakcije više uravnoteženim i stoga redovito više učinkovitijima. Istraživanja pokazuju da ova vrsta treninga povećava plastičnost mozga, što daje pojedincu bolju sposobnost rješavanja fizičkih i emocionalnih poteškoća.

S neurofeedbackom utječemo na bioelektričko funkcioniranje mozga. Ciljamo na unutarnje regulatorne mreže mozga, te treniramo funkcionalnu disregulaciju mozga.


Trening se sastoji od apliciranja senzora ili “elektroda” na određenim mjestima na površini glave (ovisno o simptomu na kojem radimo). Ovaj postupak je bezbolan i ne-invazivan (nikakva električna struja ne stimulira mozak ni ništa slično). Moždani valovi se očitavaju preko senzora, te prikazuju na zaslonu računala. Računalo obrađuje moždane valove, i specifične informacije koje proizlaze iz ovog procesa je ono što zovemo povratna informacija – “feedback,” koja se prikazuje pojedincu na ekranu u obliku promjena na slici i/ili zvuku filma, crtića, ili video igre koji se koriste za trening. S kontinuiranim treningom, dijete postepeno uči sve češće poizvoditi željene obrasce moždanih valova. Isprva, promjene u moždanim valovima su kratke i prolazne, ali s vremenom novi obrasci postaju čvršće uspostavljeni u frekvencijskim rasponima koji su povezani sa boljom učinkovitosti.
Nuspojave od neurofeedback treninga su blage i događaju se u malom postotku. Međutim, povremeno se može dogoditi da se dijete osjeća umorno, mamurno, ošamućeno, plačljivo, uznemireno, napeto, razdražljivo, ima poteškoća sa spavanjem, dobije glavobolju, tikove, ili smijuljenje neovisno o situaciji. Mnogi od tih osjećaja prođu u kratkom vremenu nakon treninga. Ako ne prođu, i ako dijete doživi neke nuspojave, molimo Vas da nas obavjestite, tako da možemo modificirati protokol ili frekvenciju treninga, i obično brzo eliminirati takve blage nuspojave.


Nemoguće je predvidjeti do koje mjere će neurofeedback biti koristan pojedincu. Neurofeedback često proizvodi vrlo korisne i trajne promjene, međutim, postoje slučajevi u kojima je oštećenje mozga takvo da nije moguće ispraviti stanje, ili kao što je najčešće slučaj, da se može ostvariti samo djelomično poboljšanje u funkcioniranju. Neurofeedback trening traje 30 minuta. Pozitivna reakcija na neurofeedback se obično očekuje nakon prvih 20 treninga, iako neki primjete poboljšanja i prije. Ukoliko ne primjetite nikakvo poboljšanje nakon 20 treninga, onda bi Vam preporučili da prekinete sa treningom. Odgovornost je na roditelju da prati učinke treninga, i da nastavi s treningom sve dok vidi pozitivni utjecaj na djetetu.

Važno je razumjeti da Neurofeedback procjena NIJE isto što i “klinički EEG”, koji se koristi u svrhe medicinske dijagnoze (za epilepsiju ili za određivanje neke ozbiljne moždane patologije, kao što je tumor). Neurofeedback sistem bilježi način na koji moždani valovi funkcioniraju kod određene osobe. Nije namijenjen niti ga koristimo za medicinsko dijagnosticiranje.


LIJEKOVI I SAVJETOVANJA S LIJEČNIKOM


Osobe koje uzimaju neke lijekove (npr za migrene ili glavobolje, napadaje, raspoloženje, hiperaktivnost, pažnju, kretanje, spastičnost) MORAJU ostati u bliskoj komunikaciji sa svojim liječnikom. Potreba za nekim lijekovima može se smanjiti nakon brojnih neurofeedback treninga, ali lijekovi mogu ostati u sustavu, i neki pojedinci mogu imati negativne nuspojave zbog smanjene potrebe tijela da se oslanja na njih. Neki pojedinci možda misle da mogu sami smanjiti lijekove bez konzultacije sa svojim liječnikom, ali molimo Vas da NE RADITE nikakve promjene u doziranju ili uzimanju lijekova bez savjetovanja sa svojim liječnikom. Neurofeedback nije zamjena za učinkovito standardno liječenje. Smanjenje, povećanje ili zaustavljanje nekih lijekova može biti opasno po život, ili biti štetan za vaše zdravlje.


Neurofeedback trening može znatno utjecati na razinu glukoze, budući da mozak naporno radi za vrijeme treninga. Molimo Vas, dajte djetetu neki obrok ili grickalicu s proteinima prije dolazka, jer bi moglo ogladniti za vrijeme ili nakon treninga.

Skip to content