Statut

Na temelju članka 13. Zakona o udrugama (″Narodne novine″ broj 74/14), izvanredna Skupština Udruge roditelja za djecu najteže tjelesne invalide i djecu s teškoćama u razvoju Sve Pod istim Krovom – SPIK  na skupštini održanoj dana  12. studenog 2021. godine  donosi :

 

                                                              S T A T U T

UDRUGE RODITELJA  ZA DJECU  NAJTEŽE TJELESNE INVALIDE I DJECU S                TESKOĆAMA U RAZVOJU

                                  SVE  POD ISTIM KROVOM – SPIK

 

I OPĆE ODREDBE

 

                       Članak 1.

 

Ovim Statutom reguliraju se odredbe o : 

-nazivu i sjedištu  

– zastupanju

-izgledu pečata

-izgledu udruge

-području djelovanja skladno ciljevima

-djelatnostima kojima se ostvaruju ciljevi

-gospodarskim djelatnostima sukladno zakonu ako ih obavlja

-načinu osiguranja javnosti djelovanja udruge

-uvjetima i načinu učlanjivanja i prestanku članstva

-pravima i obvezama i odgovornosti te stegovnoj odgovornosti članova

-načinu vođenja popisa članova

-tijelima udruge, njihovu sastavu i načinu sazivanja sjednica

-izboru, opozivu, ovlastima, načinu odlučivanja i trajanju mandata

-načinu sazivanja skupštine u slučaju isteka mandata;                                          

-izboru i opozivu likvidatora udruge 

-prestanku postojanja udruge

-imovini, načinu stjecanja i raspolaganja imovinom 

-postupku s imovinom u slučaju prestanka rada udruge  

-načinu rješavanja sporova i sukoba interesa unutar udruge 

-drugim pitanjima od značaja za Udrugu 

 

 

                         Članak 2.     

 

Naziv udruge  glasi : “Udruga roditelja za djecu najteze tjelesne invalide i djecu s teskocama u razvoju Sve Pod Istim Krovom – SPIK” . 

Naziv udurge na engleskom jeziku – “The association of parents with the most difficult physically handicapped children and the children with neurodevelopmental disabilities – All Under One Roof- SPIK

Skraćeni naziv udruge je: Udruga Sve Pod istim Krovom – SPIK

Skraćeni  naziv na engleskom jeziku je:”The association All Under One Roof- SPIK”

Sjedište udruge je u Zagrebu, Horvaćanska ulica 31 C.

Odluku o adresi sjedišta donosi Upravni odbor Udruge.

Udrugu zastupa predsjednik i dopredsjednik.

Skupština može ovlastiti i druge osobe za zastupanje udruge.

 

 

                         Članak 3.

 

Udruga je registrirana pri Uredu državne uprave u Zagrebu.

Udruga SPIK je pravna osoba.

Udruga SPIK je nevladina, izvanstranačka, samostalna i socijalno – humanitarna organizacija.

Udruga  roditelja za djecu najteze tjelesne invalide i djecu s teskocama u razvoju koji žive u gradu Zagrebu i zagrebačkoj županiji.

 

 

 

 

                        Članak 4.

 

Udruga ima znak , pečat i dan udruge.

Znak udruge je : kuća katnica, prizemlje žuto, a kat je podijeljen na tri odjeljka zelene i plave boje i sve je pod crvenim krovovima, u prozorima se vide terapije, a ispred su djeca s teškoćama. Iz dimnjaka ide natpis udruge.

Udruga  koristi jedan pečat

Pečat Udruge je: sa znakom Udruge crne boje i punog naziva, četvrtastog oblika.

Danom Udruge određuje se nadnevak dana upisivanja u registar.

 

II CILJEVI I DJELATNOSTI UDRUGE

 

                     Članak 5.

 

Ciljevi udruge su :                                                            

-Okupljanje roditelja djece najtežih tjelesnih invalida i djece s teškoćama u razvoju bez obzira na dijagnozu i povijest bolesti.

-Zaštita statusa te promicanje ciljeva i interesa članova udruge  i njihovih obitelji

-Organiziranje humanitarne pripomoći za članove udruge  i njihove obitelji sukladno posebnim propisima.

-Suradnja s odgovarajućim državnim tijelima i drugim državnim ustanovama radi zadovoljavanja potreba, interesa i zaštite statusa djece najtežih tjelesnih invalida i djece s teškoćama u razvoju te njihovih obitelji.

-Suradnja i povezivanje s međunarodnim organizacijama, ustanovama i zakladama drugih država koje se na bilo koji način skrbe za djecu najteže tjelesne invalide  i djecu s teškoćama u razvoju.

-Izvještavanje hrvatske i svjetske javnosti o ciljevima udruge i o teškoćama djece najtežih tjelesnih invalida i djece s teškoćama u razvoju.

-Okupljanje i koordiniranje samostalnog ili zajedničkog djelovanja s ostalim udrugama

-Poboljšanje medicinskog, socijalnog i zdravstvenog statusa djece najtežih tjelesnih invalida i djece s teškoćama u razvoju.

 

 

                              Članak 6.

 

Djelatnosti s kojima udruga ostvaruje svoje ciljeve:

-organiziranje stručnih timova radi praćenja i pronalaženje rješenja za zdravstvene, socijalne i druge teškoće djece najteže tjelesne invalide i djece s teškoćama u razvoju, a zbog preventivnog djelovanja u prevladavanju poteškoća.

-organizacijsko osposobljavanje za ostvarivanje ciljeva udruge ustanovljavanjem odgovarajućih ustrojstvenih oblika povjerenstava, klubova i centara u sklopu udruge.

-organizirano pružanje pomoći u prevladavanju socijalnih, zdravstvenih, psiholoških, pravnih i obiteljskih teškoća djece i njihovih obitelji sukladno posebnim propisima.

-prikupljanje novčanih i materijalnih sredstava pomoći u zemlji i inozemstvu za ostvarivanje ciljeva i projekata udruge, sukladno posebnim propisima.

-organiziranje kulturnih, sportskih i drugih djelatnosti radi pomoći socijalnoj integraciji djece i unapređenja kvalitete života članova udruge.

-organiziranje i sponzoriranje stručno forumske djelatnosti ( stručno znanstveni skupovi, okrugli stolovi, tribine, edukacije…) radi iznošenja istine o djeci najtežim tjelesnim invalidima i djeci s teškoćama u razvoju,pronalaženja rješenja te educiranja u svrhu pomaganja u rješavanju zdravstvenih, socijalnih i drugih teškoća.

-dodjela nagrada i priznanja zaslužnim čelnicima, članovima tijela, članovima udruge  i ustrojstvenim oblicima za stručan i kvalitetan  rad sukladno posebnim propisima.

-provođenje humanitarne djelatnosti za članove udruge i njihovih obitelji.

-poticanje edukacije i stručnog usavršavanja osoba koje rade s djecom najtežim tjelesnim invalidima i djecom s teškoćama u razvoju.

-poticanje razvoja posebnih ustanova i posebnih programa u postojećim ustanovama za školovanje i habilitaciju djece najtežih tjelesnih invalida i djece s teškoćama u razvoju.

-obavlja djelatnosti iz područja socijalne skrbi, a u odnosu na osiguravanje poludnevne patronažne i povremene skrbi temeljem Zakona o socijalnoj skrbi (54.,63 i dr. srodni članci).

 -izrada projekata za ostvarivanje gore navedenih djelatnosti i ciljeva.

-provođenje gospodarskih djelatnosti te djelatnosti vezanih uz organizaciju zanatskih kreativnih radionica, te prodaja proizvoda u svrhu prikupljanju sredstava za osnovne djelatnosti udruge. Sredstva prikupljena na ovaj način ne predstavljaju profit Udruge ,već se imaju upotrijebiti za podmirivanje troškova vezanih uz rad udruge.

Temeljna programska orijentacija udruge je da u sveobuhvatnu i neprekidnu djelovanju i aktivnosti dužnosnika i tijela udruge, ostvaruju kontinuiranu brigu i cjelovitu skrb za djecu najteže tjelesne invalide i djecu s teškoćama u razvoju te članova njihove obitelji kao jednog od temeljnog razloga postojanja.  

-izdavanje knjiga i časopisa, iz područja svoje djelatnosti

 

 

 

                                            Članak 7.

 

Rad udruge je javan. Javnost rada udruge ostvaruje na načine utvrđene ovim Statutom, posebno:

pravodobnim izvješćivanjem članstva o radu Udruge i značajnim događajima, pisanim izvješćima, na posebnim skupovima ili na drugi prikladan način,

javnim priopćavanjem.

 

Svi članovi udruge imaj pravo sudjelovati u radu udruge, sukladno odredbama statuta i zakona, te pravo uvida u rad tijela i odluke koje njena tijela donose.

 

Sjednice tijela udruge su javne osim u izuzetnim slučajevima radi zaštite interesa maloljetnih članova i kada je to radi posebne zaštite maloljetnika propisano zakonom i drugim propisima.

 

III  SURADNJA , POVEZIVANJE I DRUGI OBLICI DJELOVANJA

 

                                           Članak 8.

 

Udruga  može surađivati i povezivati se s državnim i društvenim subjektima, tijelima, dužnosnicima ili pojedincima i drugim čimbenicima poradi učinkovitog ostvarivanja svojih ciljeva i načina djelovanja.

 

Udruga  ima pravo i obvezu  potraživati informacije, surađivati, poticati i na drugi odgovarajući način ostvarivati i štititi pravo i interese djece najtežih tjelesnih invalida i djece s teškoćama u razvoju.

 

                                          Članak 9.

 

Radi ostvarivanja svojih ciljeva što kvalitetnijeg djelovanja i što bolje organiziranosti, udruga  može stupati u različite oblike suradnje, koordiniranja djelatnosti, i povezivanja sa sličnim ili srodnim udrugama i asocijacijama u zemlji i inozemstvu.

Udruga  se može udruživati u savez ili zajednice udruga.

U koliko se radi o interesu udruge, skupština  iste uz dvotrećinsku većinu nazočnih članova može donijeti odluku o udruživanju.

 

      

III ČLANSTVO U UDRUZI

 

                                         Članak 10.

 

Članom udruge može postati svaka fizička i pravna osoba.

 Pravna osoba svoje članstvo u udruzi ostvaruje putem ovlaštenog predstavnika.

 Udruga ima temeljne, pomažuće i počasne članove.

Članom udruge mogu postati djeca najteži tjelesni invalidi, djeca s teškoćama u razvoju predočenjem dokaza o poteškoćama.

Malodobna osoba s invaliditetom bez poslovne sposobnosti ili s ograničenom poslovnom sposobnošću može postati član udruge ako želju za učlanjenje izrazi roditelj ili skrbnik ali u tom slučaju i roditelj ili skrbnik mora potpisati pristupnicu u članstvo udruge  te tako i on/ ona postaje član Udruge .

Malodobne osobe i osobe bez poslovne sposobnosti ili s ograničenom poslovnom sposobnošću kao i nepokretne i teško pokretne članove udruge  u svim pravima u udruzi zastupaju ih njihovi roditelji ili skrbnici.

 

                                          Članak 11.

 

Članom udruge  postaje osoba koja ispunjava propisane uvjete za učlanjenje s danom potpisivanja pristupnice, koja to čini dobrovoljno te mora poštivati etički kodeks.

Udruga  vodi popis svih svojih članova. 

Popis članova vodi se elektronički ili na drugi prikladan način i obvezno sadrži slijedeće podatke:

– o osobnom imenu (nazivu), OIB-u, datumu rođenja, datumu pristupanja udruzi, kategoriji članstva (koje su propisane statutom),datumu prestanka članstva u udruzi, te druge podatke.

Popis članova uvijek je dostupan na uvid svim članovima i nadležnim tijelima na njihov zahtjev.

Visinu članarine određuje Skupština.

 

                                            Članak 12.

 

 

Počasnim članom udruge  može postati fizička i pravna  osoba hrvatski ili strani državljanin koja  svojim djelovanjem  pomaže radu udruge.

Odluku o dodjeli počasnog članstva donosi upravni odbor na prijedlog predsjednika, dopredsjednika ili najmanje 10 članova udruge .

Pravna osoba sa statusom počasnog člana imenuje predstavnika koja ju zastupa u udruzi.

                                         

                                           Članak 13.

 

Pomažućim članom može postati svaka osoba koja želi svojim radom sudjelovati u aktivnostima udruge  potpisivanjem izjave o učlanjenju u udrugu i o načinu i obliku pružanja pomoći udruzi , te mora poštivati etički kodeks.

 

 

                                           Članak 14.

 

Članovima udruge, fizičkim osobama izdaje se članska iskaznica. Oblik i sadržaj članske iskaznice utvrđuje upravni odbor posebnom odlukom.

Članovima udruge , pravnim osobama izdaje se zahvalnica o učlanjenju i doniranju udruge.

 

                                          

                                          Članak 15. 

 

 

Fizičkim i pravnim osobama koje sudjeluju u ostvarivanju ciljeva i djelatnosti udruge  ili na drugi odgovarajući način podupiru djelovanje dodjeljuju se zahvalnice, povelje ili plakete udruge , sukladno pravilniku o dodjeli priznanja udruge.

 

                                           Članak 16.

                                 

Prava i obveze članova udruge:

-birati i biti birani u sva tijela udruge

-sudjelovanje u djelatnosti tih tijela

 -davati prijedloge u svezi s djelatnošću tih tijela i udruge  u  cijelosti 

 -bavljenje aktivnostima Udruge,

 -tražiti pomoć udruge u zaštiti prava proisteklih iz Zakona o zdravstvenoj                                zaštiti, Zakona o socijalnoj skrbi, Zakona o radu te drugih popratnih zakonskih 

 akata koji se odnose na prava djece.

 – poštivati Statut, Etički kodeks, program i druge akte udrug  te statut udruge.

  -provoditi odluke tijela udruge  

  -čuvanje i podizanje ugleda udruge   

  -čuvanje materijalnih dobara i izvršenje preuzetih obveza.

  – plaćanje članarine

Neizvršavanje ili povreda članskih obveza povlači stegovnu odgovornost.

                                   

                                      Članak 17.

                                   

Članovi  članarinu uplaćuju na račun udruge

Odluku o visini članarine donosi upravni odbor udruge.

                                                  

                                        Članak 18.      

Članstvo u Udruzi SPIK prestaje:

      -dragovoljnim istupom

      -isključenjem iz članstva

      – povredom etičkog kodeksa

     – smrću člana

                                   

 

                                            Članak 19.

Odluka o isključenju člana iz Udruge donosi Nadzorni odbor. Isključeni član ima pravo u roku od 8 dana, računajući od dana dostave odluke, podnijeti žalbu Skupštini udruge .

Skupština je dužna riješiti žalbu u roku 30 dana računajući od dana dostave žalbe. Odluka Skupštine udruge o isključenju je konačna.

 

IV TIJELA UDRUGE

                                           Članak 20.

Tijela udruge su:

Skupština,

Upravni odbor 

Predsjednik

Tajnik

Likvidator

 

SKUPŠTINA

                                             Članak 21.

 

Skupština je najviše tijelo upravljanja Udrugom. Skupštinu sačinjavaju svi poslovno sposobni članovi udruge ili njihovi predstavnici izabrani na način propisan statutom udruge. Predstavnika pravne osobe članice udruge imenuje osoba ovlaštena za zastupanje pravne osobe.

                                       

                                             Članak 22.

 

Skupština može biti redovita, izborna i izvanredna. Skupština redovito zasjeda jednom u tijeku godine, dok se izborna sjednica Skupštine održava svake četvrte godine.

Sjednice skupštine saziva Predsjednik udruge na vlastitu inicijativu.

U odluci o sazivanju Skupštine Predsjednik utvrđuje dnevni red sjednice, te dan i mjesto održavanja sjednice.

Predsjednik je dužan sazvati sjednicu Skupštine kada to zatraži najmanje 1/3 članova udruge.

U svom zahtjevu za sazivanje Skupštine predlagatelji su obavezni predložiti dnevni red sjednice.

Ako predsjednik ne sazove sjednicu Skupštine u roku od 15 dana od dana dostave zahtjeva iz stavka 5. ovoga članka, sazvati će je predlagatelj (odluka treba sadržavati prijedlog dnevnog reda, te mjesto i dan održavanja sjednice).

U slučaju isteka mandata tijelima Skupštinu saziva zadnja osoba za zastupanje upisana u registar udruga ili 1/3 članova udruge, koji su upisani u popis članova prije isteka mandata tijelima udruge.

                                             Članak 23.

 

Skupštini predsjedava Predsjednik udruge. U odsutnosti Predsjednika, Skupština će na početku sjednice javnim glasovanjem odrediti osobu koja će predsjedavati sjednicom.

O radu sjednice vodi se zapisnik, kojeg potpisuje zapisničar i dva ovjerovitelja i koji se trajno čuva u arhivi udruge.

                                                 Članak 24.

 

Skupština odlučuje pravovaljano ako je nazočna natpolovična većina svih članova Skupštine, a odluke donosi većinom glasova nazočnih članova, ako Statutom nije određena posebna većina.

                                                Članak 25.

Skupština udruge:

Utvrđuje politiku rada udruge.

usvaja statut udruge i njegove izmjene i dopune,

bira i razrješava osobe ovlaštene za zastupanje udruge.

bira i razrješava druga tijela udruge

bira i razrješava likvidatora udruge

bira i razrješava arbitražno povjerenstvo i donosi pravilnik o njegovom radu,

daje smjernice za rad udruge  

odlučuje o žalbama članova na odluke o isključenju iz udruge

odlučuje o udruživanju u saveze, zajednice, mreže i druge oblike povezivanja udruga.

usvaja plan rada i financijski plan za slijedeću kalendarsku godinu i izvješće o radu za prethodnu kalendarsku godinu udruge.

usvaja godišnje financijsko izvješće udruge

odlučuje o promjeni ciljeva i djelatnosti, gospodarskih djelatnosti, prestanku rada i raspodjeli preostale imovine udruge

donosi druge akte i odluke važne za rad udruge  

odlučuje o promjeni ciljeva i djelatnosti te gospodarske djelatnosti

odlučuje o promjeni imena ili znaka udruge

te odlučuje i o drugim pitanjima za koje statutom nije utvrđena nadležnost drugih tijela udruge.

Skupština može prenijeti ovlasti iz svoje nadležnosti na upravni odbor udruge, osim promjena postojećeg, donošenja novog  Statuta  te izbora tijela i dužnosnika udruge.

 

 

PREDSJEDNIK UDRUGE

 

                                                 Članak 26.

Izvršne funkcije i druge poslove određene ovim Statuom obavlja predsjednik. Bira ga Skupština na mandat od četiri godina.

Predsjednik:

– zastupa udrugu

– saziva sjednice skupštine

– odgovara za zakonitost rada udruge

-utvrđuje prijedlog Statuta i predlaže program rada Skupštini na razmatranje i prihvaćanje 

– upravlja imovinom udruge,

– brine o upoznavanju javnosti s radom Skupštine udruge,

– vodi poslove udruge sukladno odlukama skupštine,

– podnosi prijedlog godišnjeg financijskog izvješća skupštini,

– sklapa ugovore i poduzima druge pravne radnje u ime i za  račun udruge.

-dostavlja zapisnik s redovne skupštine nadležnom uredu koji vodi registar udruga,

– obavlja i druge poslove u skladu sa zakonom, statutom i aktima udruge.

                                          

 

                                           Članak 27.

 

Za svoj rad Predsjednik je odgovoran Skupštini udruge.

Predsjednik podnosi Skupštini udruge godišnje izvješće o svom radu.

 U slučaju odsutnosti ili spriječenosti, Predsjednika u svim poslovima zamjenjuje ga osoba izabrana na skupštini dvotrećinskom većinom nazočnih članova.

 

 

 

 

TAJNIK UDRUGE

 

                                               Članak 28.

 

Tajnika udruge na prijedlog predsjednika udruge  bira i imenuje Skupština na mandat od četiri godine 

Tajnik uz suglasnost Predsjednika i upravnog odbora udruge  obavlja sljedeće poslove:

– vodi registar članova.

-provodi odluku skupštine, upravnog odbora i predsjednika udruge

-priprema radne materijale za sjednice svih tijela udruge

-kontaktira s državnim, gospodarstvenim, političkim i  vjerskim subjektima, te udrugama i drugim organizacijama sa sličnim ili istim programom djelatnosti.

-inicira informativnu, izdavačku, kulturnu i sportsku djelatnost udruge  

-saziva i organizira tiskovne konferencije te skrbi o svim oblicima komunikacije sa sredstvima javnog priopćenja.

 

LIKVIDATOR

 

                                                   Članak 29.

 

Likvidatora udruge bira i razrješava  Skupština. 

Likvidator može biti osoba koja nije član udruge.

Likvidator ima pravo na naknadu troškova za svoj rad iz sredstava udruge u visini koju određuje Skupština na prvoj sjednici nakon njegova imenovanja.

Likvidator udruge zastupa udrugu u postupku likvidacije te se otvaranjem likvidacijskog postupka upisuje u registar udruga kao osoba ovlaštena za zastupanje do okončanja i brisanja udruge iz registra udruga.

U postupku likvidacije likvidator je dužan:

utvrditi stanje na poslovnom računu udruge

utvrditi knjigovodstveno stanje dugovanja i potraživanja

utvrditi ostalu imovinu udruge te pribaviti iz službene evidencije Ministarstva financije – Porezne uprave  potvrdu o nepostojanju duga s osnove javnih davanja

u slučaju dugovanja, dužan je objaviti poziv vjerovnicima da prijave svoje tražbine prema udruzi

u slučaju potraživanja dužan je pozvati dužnike na plaćanje dugova te raspodijeliti preostalu imovinu sukladno odredbi članka 53. Zakona o udrugama

Nakon raspodjele preostale imovine, likvidator je dužan u roku od 8 dana od okončanja likvidacijskog postupka podnijeti nadležnom uredu državne uprave završni račun i izvješće o provedenom likvidacijskom postupku.

U slučaju da likvidator utvrdi da imovina udruge nije dovoljna za namirenje obveza, dužan je u roku osam dana o tome obavijestiti nadležni sud radi pokretanja stečajnog postupka.

 

UPRAVNI ODBOR UDRUGE

 

                                        Članak 30.

 

Upravni odbor udruge, izvršno je tijelo Skupštine udruge , koje osigurava provedbu odluka Skupštine te obavljanje svih djelatnosti radi ostvarivanja ciljeva udruge  

Upravni odbor najviše je tijelo udruge  između dviju sjednica skupštine udruge.

Upravni odbor sastoji se od 3 člana, od toga jedan član je predsjednik udruge , ostale članove bira skupština udruge.

Mandat članova Upravnog odbora traje 4 godine i može se ponoviti.

Upravni odbor udruge  sastaje se po potrebi.

Upravni odbor provodi : 

– odluke skupštine

-utvrđuje prijedloge dokumenata Skupštine

-upravlja imovinom udruge  brigom dobra gospodara

-na prijedlog predsjednika udruge izabire predsjednike  povjerenstva  i savjetnike za pojedina područja udruge. 

-odlučuje o suspenziji dužnosnika i članova tijela udruge  te prestanku članstva

-imenuje predstavnika udruge za sudjelovanje u djelatnostima tijela i ustanova izvan udruge

-pokreće različite projekte i imenuje njihove voditelje

-osniva povjerenstva i imenuje njihove predsjednike

-donosi pravilnike, opće i pojedinačne akte radi provedbe zadaća utvrđenih statutom i odlukama skupštine.

O svojim djelatnostima podnosi izvješće skupštini udruge  kojoj je odgovoran.

Sjednica Upravnog odbora može se održati ako je istoj nazočan nad polovični broj članova. Upravni  odbor odlučuje nad polovičnom većinom nazočnih članova.

Odluke i druge prihvaćene akte Upravni odbor dostavlja svim tijelima udruge.

 

NADZOR

 

 

                                              Članak 31.

 

Članovi udruge sami nadziru rad udruge.

Ako član udruge smatra da je udruga povrijedila statuti ili drugi opći akt udruge, ovlaštena je na to upozoriti nadležno tijelo udruge, te zahtijevati da se nepravilnosti uklone.

Ako se upozorenje ne razmotri u roku od 30 dana od dana dostavljenog pisanog zahtjeva i po zahtjevu ne postupi i nepravilnosti ne otklone u daljnjem roku od 30 dana, član može podnijeti tužbu općinskom sudu nadležnom prema sjedištu udruge.

 

 

POSEBAN OBLIK ZAJEDNIČKOG ODLUČIVANJA TIJELA UDRUGE

 

                                               Članak 32.

 

Predsjednik udruge  može o važnijim pitanjima djelovanja i opstojnosti iz nadležnosti Upravnog  i Nadzornog odbora, kao i u drugim opravdanim slučajevima, sazvati opću sjednicu svih tijela udruge  

Tijela udruge iz ovog članka mogu na općoj sjednici sazvanoj između dviju skupština udruge,  donositi smjernice, deklaracije i programska načela.

Općoj sjednici tijela udruge , mora biti nazočno dvije trećine svih članova tijela, a odluka se donosi dvotrećinskom većinom  nazočnih članova.

Odluke donesene na zajedničkoj sjednici tijela udruge  konačne su i obvezujuće. 

 

 

 

V     IMOVINA I NAČIN STJECANJA IMOVINE

 

                                                 Članak 33.

 

Imovinu Udruge čine:

-novčana sredstva uplatom članarina, dobrovoljni prilozi i darovi,

-novčana sredstva koja udruga stekne obavljanjem djelatnosti kojima se ostvaruju ciljevi, financiranjem programa i projekata udruge iz državnog proračuna i proračuna jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te fondova i/ili iz inozemnih izvora,

-pokretne stvari i nekretnine

-druga imovinska prava.

Udruga može raspolagati svojom imovinom samo za ostvarivanje ciljeva i obavljanje djelatnosti određenih statutom, u skladu sa zakonom.

 

VI     FINANCIJSKO POSLOVANJE UDRUGE

 

                                                   Članak 34.

 

Udruga je dužna voditi poslovne knjige  i sastavljati financijska izvješća prema propisima kojima se uređuje način financijskog poslovanja i vođenja računovodstva neprofitnih organizacija.

 

VII    ODGOVORNOST ZA OBVEZE I ŠTETU

 

                                                   Članak 35.

 

Za svoje obveze udruga odgovara svojom cjelokupnom imovinom.

Članovi udruge i članovi njezinih tijela ne odgovaraju za obveze udruge.

Nad udrugom se može provesti stečaj, sukladno zakonu.

Udruga i osobe ovlaštene za zastupanje udruge za štetu učinjenu u udruzi ili udruge prema trećim osobama odgovaraju sukladno općim propisima za štetu.

 

VIII    POSTUPAK UDALJENJA S DUŽNOSTI

 

                                                Članak 36.

 

Dužnosnika ili člana tijela udruge , može se udaljiti/suspendirati s dužnosti zbog:

-nepoštivanja Statuta, Etičkog kodeksa i temeljnih akata udruge

-nepoštivanje pravilnika i neizvršavanja odluka i programa udruge

-djelovanja štetna za ugled udruge  i njezina članstva

-neobavljanje dužnosti , opstruiranje rada udruge

Odluku o suspenziji dužnosnika, člana tijela udruge  ,donosi Upravni odbor udruge  na prijedlog predsjednika ili najmanje na dvije trećine članova Upravnog odbora udruge.

-Iznimno, u za to opravdanim i hitnim slučajevima, odluku o suspenziji  dužnosnika i članova tijela, može donijeti predsjednik udruge .

Odluku o suspenziji koju donosi predsjednik udruge, supotpisuje dopredsjednik udruge

Predmetna odluka se mora u krajnjem roku od 15 dana od dana donošenja, podnijeti Upravnom odboru udruge na potvrdu.

 

 IX   RJEŠAVANJE SPOROVA I SUKOBA INTERESA

 

                                                 Članak 37.

 

Spor /sukob interesa u udruzi postoji ukoliko se radi o pravima i interesima članova udruge o kojima članovi mogu slobodno raspravljati,a koji utječu na rad udruge u cjelini odnosno ako se ona odnosi na pitanja od zajedničkog interesa za članove.

Za rješavanje spora/sukoba interesa, Skupština imenuje arbitražno vijeće između članova udruge. Sastav, mandat, način odlučivanja vijeća uređuje se pravilnikom koji donosi skupština. Arbitražno vijeće u svom radu na odgovarajući način primjenjuje odredbe Zakona o mirenju. 

Odluka arbitražnog vijeća je konačna.  Ukoliko spor/sukob interesa nastane oko pitanja o kojima se podnosi zahtjev za upis promjena u registar udruga o čemu odlučuje nadležni ured, nezadovoljni član najprije se obraća udruzi da riješi spor/sukob interesa. Po konačnosti odluke arbitražnog vijeća, udruga podnosi nadležnom uredu zahtjev za upis promjena u registar udruga zajedno s odlukom arbitražnog vijeća.

 

X  PRESTANAK POSTOJANJA UDRUGE

 

                                                 Članak 38.

 

Udruga prestaje postojati odlukom Skupštine ili u drugim slučajevima predviđenim zakonom. U slučaju prestanka Udruge SPIK  preostala imovina će pripasti udruzi za koju se odluči Skupština udruge.

Udruga nema pravo imovinu udruge dijeliti svojim osnivačima, članovima udruge, osobama ovlaštenima za zastupanje, zaposlenima ili s njima povezanim osobama.

 

 

 

 

XI  STATUT I DRUGI OPĆI AKTI UDRUGE

 

                                                  Članak 39.

 

Statut Udruge SPIK osnovni je opći akt udruge. 

Svi drugi akti moraju biti usklađeni s odredbama Statuta. 

Ne primjenjuju se odredbe općih i pojedinačnih akata udruge i ustrojstvenih oblika koji su u suprotnosti s odredbama statuta Udruge. 

Nacrt Statuta utvrđuje Upravni odbor udruge  i upućuje ga na raspravu svim tijelima. 

Upravni odbor udruge obvezan je razmotriti primjedbe i prijedloge dane u raspravi te o njima zauzeti stajališta za konačan prijedlog Statuta. 

Promjene i dopune Statuta Udruge SPIK donose se prema postupku za donošenje Statuta. 

Postupak promjene i dopuna Statuta pokreće: 

-Upravni odbor udruge , 

-Najmanje trećina članstva udruge   

-Odredbe Statuta tumači Upravni odbor udruge

 

X PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

 

                                           Članak 40.

 

Statut Udruge kao i njegove izmjene i dopune donosi Skupština većinom glasova ukupnog broja članova Skupštine Udruge nakon provedene rasprave.

Tumačenje odredaba ovog Statuta daje Skupština Udruge.

Tumačenje drugih akata Udruge daje Predsjednik Udruge.

 

 

 

U Zagrebu, 30.11.2021. godine

                                                                               Jasminka Primorac

                                                                                Predsjednik Udruge

                                                                                 

Skip to content